top of page
background_invisible.png
  • Writer's picturerobko

ČO SÚ TO ELEKTRONICKÉ ŠPORTY?

Elektronický šport je šport ako každý iný...


Keď sa spravodajské médiá dozvedeli o fenoméne elektronických športov, mnohé z nich ich nebrali vážne. V tej dobe už boli e-sports etablované a mali milióny vášnivých fanúšikov po celom svete. Televízni moderátori sa však pri klipoch zobrazujúcich plné arény a burácajúcich divákov obklopujúcich desať ľudí sediacich za počítačmi uškŕňali a krútili hlavami, niektorí nezadržali smiech. Svetovo uznávané spravodajské kanály ako Sky News či HBO Sports do svojho repertoára zaradili tieto správy ako odľahčené kuriozity na záver pre pobavenie diváka. Netušili ešte, že elektronické športy zažijú v najbližších rokoch obrovský boom a zapíšu sa do spoločenského povedomia ako jedna z najnáročnejších, ale aj finančne najlepšie ohodnotených aktivít vôbec.

Problém širokej verejnosti s elektronickými športami je zaradenie takejto aktivity medzi športy ako také. Panuje domnienka, že šport musí byť predovšetkým fyzicky náročná činnosť, no mnohí sa s takouto podmienkou nezhodujú. Medzinárodný olympijský výbor napríklad uvažuje o možnej budúcej reprezentácii e-športov na olympijských hrách, podobne ako pri šachu. Riaditeľka informačných technológii Národnej futbalovej ligy vyhlásila, že elektronické športy jednoznačne za športy považuje, pretože majú súťažnú podstatu, vyžadujú vycibrené atletické a mentálne vlohy a pravidelný tréning a zápasy sa odohrávajú na štadiónoch plných zarytých fanúšikov. To sú jej kritéria športu, ktoré e-sports jednoznačne spĺňajú.


Stigma nerda, ktorý sedí celý deň za klávesnicou obklopený plechovkami energetických nápojov a svetlo videl naposledy pri pôrode, už je dnes dávno prekonaná. Atléti merajúci si sily na tej najvyššej úrovni musia svojej vášni prispôsobiť celý svoj životný štýl. Popri každodenných dlhých tréningoch pri počítači chodia do posilňovne, osvojujú si zdravý jedálniček či navštevujú športových psychológov. Ak chcete vynikať v e-športoch na tej najvyššej úrovni, váš mozog musí fungovať optimálne. E-športová psychologička Mia Stellberg, ktorá spolupracuje s veľkými menami ako OG, SK Gaming či ENCE napríklad vysvetľuje, že hladina cukru v krvi ovplyvňuje reakčný čas. Nezdravé jedlo plné cukru teda nepripadá na vrcholovej úrovni do úvahy. Najlepšie tímy využijú každú výhodu, ktorú majú k dispozícii, aby triumfovali. Svoje telo preto musia udržiavať v optimálnej kondícii: posilňujú imunitu, aby pred veľkými turnajmi neochoreli a aby ich organizmus lepšie zvládal „jet lag“ – pásmovú chorobu, ktorá ovplyvňuje telo po dlhých letoch na turnaje za hranicami. Telo je potrebné posilňovať aj preto, aby sa predišlo zraneniam zápästia, krku či ramien, ktoré sú s hodinami strávenými za počítačom často spájané. Profesionálne tímy spočiatku verili, že čím viac budú trénovať, tým lepšie budú výsledky – keď sa však tréningového procesu zhostili práve športoví psychológovia a koučovia, celý systém sa zmenil. Sú časti dňa, kedy si mozog najlepšie osvojuje nové veci, prípadne kedy najlepšie fungujú centrá, ktoré majú na starosti strategické uvažovanie, a oddych a fyzická aktivita sa ukázali ako kľúčové pri šplhaní rebríčkov medzi legendami.


A čo z toho? Byť vrcholovým e-športovcom je lukratívna profesia a ceny za najprestížnejšie turnaje sa neraz šplhajú k cifrám za veľké tenisové grandslamy. Napríklad v roku 2019 sa v rebríčku najlepšie zarábajúcich atlétov umiestnil tesne za Rafaelom Nadalom profesionálny hráč Dota 2 tímu OG, Topias „Topson“ Taavitsainen, ktorý si na konto pripísal niečo cez tri milióny dolárov. OG predbehli v zárobkoch tenistu Novaka Djokovica, golfistu Tigera Woodsa či pretekárov ako Simona Pagenauda alebo Dennyho Hamlina. Topson ešte rok predtým hrával rekreačne, nebol súčasťou žiadneho tímu a nezarábal si e-športami vôbec nič. Ďalšie obrovské finančné odmeny ponúkajú aj hry ako Fortnite s pätnástimi miliónmi dolárov, League of Legends za šesť a pol milióna, či turnaj v Rainbow Six Siege „Six Invitational“ s prizepoolom tri milióny. Cesta na vrchol je ale ťažká a uspeje len malé percento hráčov – ako každý šport, aj e-športy na najvyššej úrovni vyžadujú predpoklady na mimoriadne vysokej úrovni. Uchytia sa hráči s veľkým prirodzeným talentom, no ten nestačí. Potrebná je aj dedikácia, ale aj analytické myslenie - schopnosť takticky uvažovať, sledovať, ako sa hra a jej štýl mení, analyzovať svoje aj protivníkove chyby mimo zápasov. Svoju úlohu samozrejme zohráva aj vek, keďže s pribúdajúcimi rokmi reflexy slabnú.


A ak aj hráč neašpiruje na kariéru elitného e-športovca, počítačové hry preukázateľne rozvíjajú osobnostné kvality, kapacitu riešiť problémy, logicky a takticky uvažovať a hráč sa stáva súčasťou komunity, v ktorej nezriedka nájde svoj sociálny okruh a získa priateľov. Ak vám rodičia vyčítajú čas strávený za počítačom, alebo ak naopak máte pocit, že vaše dieťa mrhá za klávesnicou čas, skúste sa na celú záležitosť pozrieť aj z inej stránky. Je to aktivita, ktorá má potenciál obrovského rozvoja osobnosti, v súčasnom svete sa stáva čoraz populárnejšou a svoje najťažšie roky, počas ktorých sa musela biť za svoje plnohodnotné miesto v spoločnosti, má práve za sebou; chodník je vyšliapaný a ak aj náhodou nepovedie k miliónom dolárov, určite povedie ku zdokonaľovaniu kognitívnych schopností, zdravej súťaživosti a novým sociálnym kruhom.

68 views

Recent Posts

See All
bottom of page